Encyklopédia módy A-B-C

Abdominoplastika

Abdominoplastika

Abdominoplastika patrí medzi vážnejšie chirurgické zákroky. Pri tomto zákroku sa odstraňuje nadbytok kože a tuku zo strednej a dolnej časti brucha, napínajú sa svaly brušnej steny. Ľudové pomenovanie hovorí, že ide o operáciu „prevísajúceho brucha".

Pre koho áno?

  • Muži aj ženy
  • Relatívne dobrá postava, kde je brucho problémovou partiou
  • Diéty a cvičenie sa ukázali ako neúčinné
  • Ženy po tehotenstve

Pre koho nie?

  • Osoby, ktoré chcú radikálne schudnúť
  • Ženy, ktoré plánujú v budúcnosti tehotenstvo
  • Pacienti, ktorí v minulosti podstúpili operáciu brucha a zostali im po nej jazvy

Aké sú riziká?
Ako každá iná operácia aj abdominoplastika je spojená s určitými rizikami a možnými komplikáciami. Pooperačné komplikácie ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín sú zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť. Riziko vzniku krvných zrazenín je možné znížiť čo najskorším pohybom po operácii.

Ak fajčíte, mali by ste s tým prestať a to minimálne na obdobie jedného až dvoch týždňov pred operáciou a aspoň dva týždne po operácii. Nevystavujte sa nadmernému slnku, takisto sa vyhnite prehnanej diéte pretože aj tieto faktory môžu znížiť Vašu schopnosť hojenia.

Niekoľko dní po operácii môže byť vaše brucho opuchnuté, môžete pociťovať bolesť a nepríjemné pocity ktoré. Môže dokonca trvať týždne až mesiace kým sa budete cítiť ako predtým. Ak sa operácia uskutoční v dobrej fyzickej kondícii s pevnými brušným svalmi, rekonvalescencia bude o to rýchlejšia. Niektorí pacienti sa vrátia do práce po dvoch týždňoch, iným to trvá 3 až 4 týždne.

Aj cvičenie Vám pomôže k lepšiemu hojeniu. Jazvy môžu byť viditeľné, alebo sa môžu zhoršiť prvých 3 až 6 mesiacov, kým ešte zrejú, ale toto je normálne. Za deväť mesiacov až rok jazvy vyblednú. Aj keď jazvy nikdy nezmiznú úplne, jazva bude schovaná pod spodnou bielizňou alebo plavkami.

Čítaj viac