Encyklopédia módy A-B-C

Akné

Akné

Akné je chronické ochorenie, s ktorým má v období dospievania problem 80-100 %, pričom až u 30% má priebeh. Príčiny akné sú viaceré. Na ich vzniku sa podieľa dedičnosť, veľkosť mazových žliaz a množstvo mazu, baktérie aj ďalšie faktory.

Na akné negatívne vplýva aj stres. Napriek mnohým poverám nie je úloha stravy pri vzniku akné úplne objasnená. Postupne sa upúšťa od striktného názoru, že akné strava neovplyvňuje. Niektoré súčasti potravín podporujú syntézu mazu a ovplyvňujú vznik zápalu. Fajčenie a cigaretový dym obsahuje látky, ktoré podporujú zápal v mazovej žľaze.

Akné nie je kozmetická chyba, ako sa často propaguje. Nie je ani následkom nedostatočnej hygieny. Skôr sa dá povedať, že nadmerná hygiena a používanie alkoholických roztokov môže viesť k nadmernému vysušeniu pleti a podporiť vznik akné. Akné je ochorenie, ktorá sa lieči, ako každá iná choroba.

Súčasťou liečby akné je aj pravidelná primeraná hygiene, predovšetkým dôkladné odstránenie mejkapu každý večer, pravidelné, odborné čistenie pleti u kozmetičky. Odporúča sa aj píling ovocnými kyselinami, ošetrenie laserom, fototerapia a psychoterapia.

Čítaj viac