Encyklopédia módy A-B-C

Alexander McQueen

Alexander McQueen

Alexander, vlastným menom Lee, sa narodil v Londýne do pomerne chudobnej rodiny. Keďže svet módy ho priťahoval, ako 16 ročný začal pracovať v krajčírskej dielni, kde sa opravovali odevy napr. pre M.Gorbačova alebo princa Charlesa. Alexander bol pravdovravný a jeho odviazaná pusa povedala čo sa jej kedy chcelo. A keď nemohol hovoriť, tak princovi Charlesovi aspoň na golier dokonalým stehom na pamiatku vyšil - „som hajzel". Po svojom husárskom kúsku z dielne odišiel k originálnemu japonskému umelcovi Kojitovi Tatsunovi.

Po 8 rokoch praxe začal študovať na škole Central St. Martin´s School of Art. Jeho absolventská prehliadka „Jack Rozparovač " vyvolala vlnu vzrušenia tak isto ako fakt, že ju do posledného kusu skúpila Isabela Blow, vplyvná módna stylistka. Odvtedy boli z Alexandra a Isabely vynikajúci priatelia.

Alex však nezostal v Anglicku nastálo. Keď mal 26 rokov, módny dom Givenchy ho angažoval ako šéfdizajnéra značky. Alexander podpísal zmluvu na 10 kolekcií ročne, pričom stále pracoval na svojej vlastnej značke. Jeho kolekcie pod záštitou Givenchy neboli ani zďaleka také úspešné ako tie spod jeho vlastnej značky a tak keď sa zmluva ukončila, akoby vzletel do výšin. Konečne mohol odísť z Francúzska. V roku 2003 získal prestížny Rad britského impéria a ocenenie za britského návrhára roku (získal ho celkovo 4 krát). Podpísal kontrakt s firmou Gucci a mohol si otvárať butiky po celom svete.

Po ružovom období však prišlo to tmavšie. Svojou homosexuálnou orientáciou sa nikdy netajil, a po sobáši s Georgom Forsythom v roku 2000 sa v roku 2007 rozišli. Ten istý rok znamenal pre Alexandra ďalšiu katastrofu. Isabele Blow spáchala samovraždu, potom čo jej zistili rakovinu. Alex padol do depresie, z ktorej si vypomáhal kokaínom. Po prehltnutí tohto horkého sústa prišli problémy s ochranou značky. Jeho impérium malo problémy no on sa nenechal odradiť a jeho prehliadky boli stále viac pompéznejšie. Keď mu však vo februári 2010 zomrela mama, bola to posledná kvapka v pohári, ktorú Alexander nedokázal ustáť. 11. február 2010 sa zapíše veľkými čiernymi písmenami do histórie svetovej módy.

Galéria

Alexander McQueenAlexander McQueenAlexander McQueen+20Alexander McQueen

Čítaj viac