Encyklopédia módy A-B-C

Anna Wintour

Anna Wintour

Hoci ju laická verejnosť spoznala bližšie iba nedávno, vďaka filmu Diabol nosí Pradu, jej dokonalý účes v štýle pážací bob a veľké tmavé okuliare značky Chanel kraľujú svetu módy už takmer 25 rokov.  

Anna od detstva bola odlišná ako jej rovesníci. Už na North London Collegiate School sa nevedela zmieriť s nosením predpísanej rovnošaty, ktorá bola podľa nej príliš fádna. Chcela mať vlastný štýl a svoj legendárny účes a lá pážací bob začala nosiť už ako 14-ročná. Jej otec bol šéfredaktorom časopisu The Evening Standard, kde neskôr našla aj svoje prvé zamestananie. 

Odvtedy prešla množstvom časopisov, ale vždy ostala verná a venovala sa móde. Až rok 1988 bol pre ňu osudný. V tomto roku sa totiž zhostila miesta kreatívnej riaditeľky módneho časopisu Vougue. Ako čas bežal, z Anny sa stala obávaná železná lady, ktorá si nemôže dovoliť dať najavo svoje sympatie, aby nestratila rešpekt. Nazývajú ju tyranka a obviňujú ju, že ona je príčinou, prečo ženy trpia poruchami príjmu potravy. Paparazzi a bulvár sledujú každý jej úškrn, každé zamračenie či letmý úsmev.

Aj keď však Anna Wintourová pôsobí ako tvrdá ľadová kráľovna, jej názory sú v brandži rešpektované. „Je to najslávnejšia módna novinárka na svete", vyjadril sa o nej Karl Lagerfeld. 

Čítaj viac